Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bugün, temel eğitim ve orta öğretimde okutulan 53 programın güncellenmiş müfredatını kamuoyuyla paylaştı. Bakan Yılmaz yeni müfredata ilişkin ana başlıkları ve hedefleri düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Daha önce de planladığı üzere 53 programın ünite başlıkları ve içerikleri bugünden itibaren internet üzerinden görüşe açılıyor. 13 Şubat`a kadar Türkiye`deki tüm sivil toplum kuruluşlarının, öğretmen ve yöneticilerin görüşü alınacak. 
MEB, uzun süredir hazırlıkları süren müfredat çalışmalarının çerçevesi belirlemişti. Buna göre, tüm öğretim kademelerinde 53 ders programının Ocak ayı itibarıyla Türkiye`deki tüm sivil toplum kuruluşlar, öğretmen ve yöneticiler için askıya çıkarılması planlanıyordu. Daha önce Bakanlık yetkilileri tarafından müfredatın sadeleştirilmesi, ders saatlerinin azaltılması gibi konularda çalışma yapıldığı da belirtilmekteydi. MEB tarafından güncellenen öğretim programları, Bakan İsmet Yılmaz`ın katılımıyla yapılan bilgilendirme toplantısında kamuoyuna tanıtıldı.
Bakan İsmet Yılmaz’ın toplantı sırasındaki açıklamaları özetle şöyleydi;
“Tüm paydaşlarımızdan görüş bekliyoruz”
“Taslak niteliğindeki bu çalışma binden fazla kişinin emeğiyle hazırlandı. Günümüz eğitim anlayışı, öğrencinin bilgi düzeyinin arttırılmasından ve değerlendirilmesinden ziyade bilginin birey için anlamlı ve yaşantısal hale getirilmesi esasına odaklanmaktadır. Biz de buna odaklandık. Toplam 172 sınıf düzeyi için 53 farklı dersin taslak öğretim programı askıya çıkılmıştır. İlköğretim için 85 sınıf düzeyinde 19 farklı dersin öğretim programı güncellendi. Ortaöğretim içinse 87 sınıf düzeyinde 34 farklı dersin öğretim programı askıya çıkarıldı. Yeni program 13 Şubat’a kadar, 1 ay süreyle görüş ve önerilere açık olacak. Çalışılan taslak programlara bu linkten ulaşılabilir. Tüm paydaşlarımızdan görüşleri bekliyoruz. Askıdaki programlarımız arasında Türkçe, Atatürkçülük ve İnkilap Tarih, İnsan Hakları ve Yurttaşlık, Felsefe, Fizik, Kimya, Matematik, Müzik var. İlk ve Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ise önümüzdeki günlerde askıya çıkarılacak. En iyi eğitim, herkes için en iyi olan eğitimdir…” dedi.
“Bu yıl sınava girecek adaylar telaşlanmasın”
Yılmaz şöyle devam etti; “Yeni müfredat 1., 5. ve 9. sınıflarda önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. Bunedenle bu yıl veya gelecek yıl TEOG, YGS, LYS bigi merkzi sınavlarımıza girecek öğrencilerimiz bu programlardan yana bir kaygı duyması gereksiz olacaktır…”
Süreç nasıl devam edecek?
Bakan Yılmaz budan sonraki süreçle ilgili olarak da şunları ifade etti; “Biz ilim ne söylüyorsa onu takip edeceğiz. Öğretim programlarını 13 Ocak’ta askıya çıkardık. Bugün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yazılar gönderildi. 13 Ocak ve 20 Ocak arasında ilçelerdeki öğretmenlerin incelemeleri var. 6 Şubat’ta sivil toplum kuruluşlarından görüş almak için son gün. 20 Şubat’taysa Talim Terbiye Kurulu ders kitapları yazım süreci başlayacak.”
(egitimveegitim.com)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s